İsrail’le Ticarete Tam Gaz Devam!

Filistin’in yanında olduklarını iddia eden AKP iktidarının İsrail’le ticaretini rakamlar ortaya çıkardı. İsrail ile ihracat tam gaz devam ediyor. Pek çok sektör İsrail’e mal satmaya devam etti, ediyor. Veriler ortada.

TİM’in verilerine göre İsrail en çok ihracat yapılan 12’nci ülke oldu. TİM ve TÜİK verilerine göre, İsrail’e ihracatta askeri malzeme yapımında kullanılan çelik ve kimyevi maddeler ilk sıralarda yer alıyor.

TİM’in raporuna göre İsrail’e bu yıl yapılan ihracat 1 milyar 140 milyon 574 bin doları buldu. Üstelik bu yıl her ay ihracat daha da fazla arttı. Ocakta 317 milyon 700 bin dolar, şubatta 399 milyon 676 bin dolar olan ihracat martta 423 milyon 170 bin dolara yükseldi.

Bu rakamlar aynı zamanda İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana en yüksek rakam oldu. Diğer yandan İsrail’in toplam ihracattaki payı ise yüzde 2,06 olarak gerçekleşti.

Birgün’den Mustafa Kömüş’ün haberine göre, raporda İsrail’e satışında öne çıkan sektörler ve mart ayı ihracat rakamları şöyle oldu:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x